ZIMOWE HARCE – czyli jak ubrać dziecko na zimowe spacery

Ferie i śnieg za oknem, to znak że nasze dzieci będą mogły korzystać z zimy.

Ale jak prawidłowo ubrać dziecko na zimowe spacery i zabawy?
Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Wielu rodziców i tych młodych, i tych bardziej doświadczonych, w okresie zimowym zmaga się z wieloma wątpliwościami co do ubioru swoich pociech.
Mamy nadzieję, że naszych kilka wskazówek pomoże wam i rozwieje wasze wątpliwości.

MALUCH LEŻĄCY W WÓZKU

Zalecane jest ubieranie niemowlaka w jedną warstwę więcej niż samego siebie.

Podstawa to ubieranie na cebulkę.

Pierwszą warstwę ubranek niemowlaka powinny stanowić body lub koszulka z długim rękawem i rajstopki. Kolejną – spodenki dresowe, polarową bluza lub sweterek, albo jednoczęściowy pajacyk. Ostatnia warstwa to ubranko wierzchnie.

Pamiętaj, aby kombinezon dla niemowlaka nie był zbyt dopasowany a na rączki załóż grube rękawice, potrzebna jest oczywiście jeszcze ciepła czapka najlepiej „ z uszami”. Do wózka zapakuj również kocyk aby w każdym momencie móc przykryć bądź odkryć malucha.

Nie sugeruj się zimnymi rączkami i stopami dziecka – te często pozostają zimne, nawet gdy niemowlakowi jest ciepło. Lepiej sprawdzaj kark niemowlaka – powinien być ciepły. Spocony oznacza, że dziecku jest za gorąco, chłodny – że za zimno.

BIEGAJĄCY BRZDĄC

Biegające brzdące nie ustoją spokojnie ani chwili dlatego musisz zadbać o to, by maluch biegając czy skacząc nie zmarzł ale też i się nie spocił.

Oczywiście w tym przypadku również ubiór na cebulkę będzie strzałem w dziesiątkę!

Na śnieg i mrozy świetnie sprawdzą się kombinezony jedno lub dwu częściowe. Czapka powinna zakrywać głowę , uszy i czoło. Rękawiczki najlepiej ortalionowe, bo do takich mokry śnieg się nie przyklei i dłużej pozostaną suche. Buty powinny być ocieplone i nieprzemakalne, dobrze sprawdzają się wyższe buciki „za kostkę”.

WAŻNE !
Przegrzewanie dziecka zimą, czyli zbyt grube ubieranie, to częsty problem, prowadzący do przeziębień i powstawania potówek. Niemowlę, któremu jest zbyt gorąco, odczuwa dyskomfort podczas spaceru, a jedynym sposobem na zakomunikowanie tego jest płacz.
Lepiej zrezygnować ze spaceru zimą, gdy niemowlę jest silnie przeziębione i gorączkuje. Jeśli ma lekką infekcję, spacer mu nie zaszkodzi.

Ochrona skóry dziecka – poza sprawdzeniem warunków na zewnątrz i wyborem odpowiedniego ubrania ważne jest, aby zadbać o skórę dziecka. Zawsze stosuj dość dużą warstwę specjalnego zimowego kremu na odsłonięte części ciała, krem taki nie tylko jest bardziej tłusty i dzięki temu tworzy warstwę ochronną, ale zawiera również filtry przeciwsłoneczne. Zimą, nawet gdy niebo jest pochmurne, promienie UV nadal mogą być bardzo groźne dla delikatnej skóry Twojego malucha.Pamiętaj aby wybierać tylko sprawdzone kosmetyki dla dzieci !