Wysypki skórne u niemowląt i dzieci

U noworodków i niemowląt bardzo często pojawiają się wysypki. Zarówno na twarzy jak i na ciele. Przyczyn wysypki może być wiele, o tym w artykule poniżej.

Umów wizytę ze specjalistą online : idr24.pl/specjalizacje

W pierwszych dniach życia noworodka najczęściej występująca wysypka na twarzy to rumień toksyczny. Nazwa rumień toksyczny brzmi groźnie, ale sama wysypka jest łagodna. Wynika ona z nadwrażliwości skóry noworodka na kontakt ze światem zewnętrznym. W przypadku rumienia toksycznego noworodków zmiany skórne mają postać czerwonych plamek, nieregularnego kształtu, z białym środkiem. Mogą one pojawiać się nie tylko na twarzy, ale także na brzuszku, pleckach oraz rączkach i nóżkach noworodka.

Zmiany skórne na twarzy mogą być także objawem trądziku noworodków.

Trądzik noworodków pojawia się jako reakcja na hormony matki. Występuje on zarówno u chłopców jak i u dziewczynek. Teoretycznie zmiany skórne w przypadku trądziku noworodków powinny występować również na owłosionej skórze głowy. Ale medycyna to niestety nie matematyka i może się zdarzyć, że dziecko ma klasyczny trądzik noworodków, a zmiany skórne są zlokalizowane wyłącznie na policzkach. Trądzik noworodków jest podobny do trądziku występującego u nastolatków, jednakże zmiany skórne są zdecydowanie drobniejsze. Bardzo często trądzik noworodków jest mylony z wysypką spowodowaną alergią, czyli tzw. skazą białkową. Wygląda ona dość podobnie.

Wysypka skórna, pojawiająca się na twarzy niemowlaka, może świadczyć również o wspomnianej wcześniej skazie białkowej. U dzieci alergia na białka mleka krowiego objawia się najczęściej wysypką zlokalizowaną na policzkach. Policzki są czerwone, pokryte drobnogrudkową wysypką. Wysypka alergiczna może pojawiać się również w innych miejscach: za uszami, na szyi, na klatce piersiowej, w okolicy nadgarstków, pod kolanami.

Wysypka na ciele dziecka może również pojawić się w wyniku alergii na czynniki zewnętrzne, takie jak m.in. proszek do prania, płyn do mycia dziecka, oliwka, krem, krem do opalania, kosmetyki rodziców, pieluszki jednorazowe.

Czasem wysypka skórna, pojawiająca się u niemowląt i dzieci to po prostu „potówka”, czyli reakcja skóry na przegrzanie oraz na kontakt z potem.

Nigdy jednak nie powinniśmy bagatelizować wysypki u dziecka ani sami leczyć ją domowymi sposobami, nie znając pochodzenia. Doświadczony lekarz, najlepiej alergolog, jest najlepszą osobą, która może pomóc dziecku.

Nie musimy od razu umawiać wizyty lekarskiej w przychodni czy „pędzić” z dzieckiem na SOR. Możemy skonsultować wysypkę dziecka ze specjalistą, podczas wizyty lekarskiej online.

Umów wizytę ze specjalistą online : idr24.pl/specjalizacje

 Lekarz na podstawie przesłanych zdjęć oraz dokładnego wywiadu może rozpoznać przyczynę wysypki. Zdjęcia należy robić nawet kilkakrotnie, gdyż wysypka zmienia się czasami nawet z dnia na dzień. Jeśli nawet umówimy się do lekarza na wizytę na żywo, to czasami może się zdarzyć, że wysypka zniknie lub zmieni swój wygląd w taki sposób, że lekarz będzie miał trudność z rozpoznaniem przyczyny wysypki.

Po co czekać na wizytę stacjonarną! Porady innych rodziców, znalezione w internecie, nigdy nie zastąpią porady doświadczonego lekarza.

Najważniejsze jest aby jakość wykonanych zdjęć była dobra. Zdjęcia można wysłać mailowo, a następnie umówić się na konsultację telefoniczną lub poprzez Skype. Lekarz wtedy będzie mógł dopytać o wszystkie istotne szczegóły, tak aby móc rozpoznać przyczynę wysypki.

Można też skonsultować się drogą mailową. W takiej sytuacji należy załączyć zdjęcia i napisać w mailu wszystkie istotne informacje.

Przede wszystkim:
1. Czas pojawienia się wysypki (wiek dziecka w dniach, tygodniach lub miesiącach)
2. Lokalizację wysypki (miejsce w którym po raz pierwszy pojawiła się wysypka oraz czy następnie pojawiła się w innych miejscach).
3. Jak jest dziecko karmione (mleko matki, mieszanka mleczna, czy karmienie mieszane)
4. Czy w rodzinie występuje alergia (mama, tata, rodzeństwo), w postaci skazy białkowej, alergii wziewnej, alergii pokarmowej, alergii kontaktowej).
5. Jakie kosmetyki są stosowane na skórę w trakcie i po kąpieli, w czym są prane ubranka, jakiej firmy są stosowane pieluszki jednorazowe.
6. Co nasila, a co łagodzi wysypkę (np. kąpiel, przytulanie dziecka, sen, jedzenie, kontakt z mlekiem lub innym pokarmem (np. pomidor, truskawka, jabłko, itd.) lub ze śliną.

Umów wizytę ze specjalistą online : idr24.pl/specjalizacje