Udar słoneczny u dziecka – objawy, zapobieganie oraz leczenie.

Umów wizytę ze specjalistą online : idr24.pl/specjalizacje

Udar słoneczny jest rodzajem udaru cieplnego, spowodowanym nadmierną ekspozycją na słońce. Człowiek utrzymuje stałą, optymalną temperaturę ciała. Gdy przebywamy w gorącym otoczeniu , organizm próbuje zachować swoją idealną temperaturę poprzez różne mechanizmy. Przede wszystkim poprzez pocenie się, jednak by się pocić, musimy pić dużo wody. Gdy jesteśmy odwodnieni lub dodatkowo mamy intensywny wysiłek fizyczny to wzrasta ryzyko udaru cieplnego.

Na udar słoneczny najbardziej są narażone dzieci oraz osoby starsze. Dlaczego?

Małe dzieci dużo mniej się pocą niż osoby dorosłe i dlatego nie mogą w ten sposób odprowadzać nadmiaru ciepła. Dodatkowo zarówno dzieci, jak i osoby starsze często nie odczuwają pragnienia, chociaż są odwodnione. Zwiększone ryzyko występuje też u osób otyłych, a także z cukrzycą, chorobami serca oraz w przypadku przyjmowania leków moczopędnych oraz nadużywania alkoholu.

We Francji w sierpniu 2003 roku, z powodu udaru cieplnego zmarło ponad 14 000 ludzi. To jest bardzo duża liczba osób. Tyle osób zginęłoby gdyby równocześnie spadło na ziemię 51 samolotów!

Jak się chronić przed udarem słonecznym?

Przede wszystkim nie należy przebywać zbyt długo na słońcu w upalne dni. Głowę i kark należy chronić przed słońcem. Małe dzieci powinny przebywać w cieniu. A gdy są w miejscu nasłonecznionym koniecznie muszą mieć czapkę, kapelusik lub inne nakrycie głowy. Dzieci powinny pić dużo wody. Nie należy podawać dzieciom soków owocowych lub słodkich napojów gazowanych gdyż mają one zbyt duże stężenie osmolarne, czyli są po prostu za gęste. Paradoksalne powodują one odwodnienie.

Najlepiej również nie uprawiać sportu w upalne dni w samo południe, gdy jesteśmy narażeni na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Na spacer z dziećmi do parku, czy na plac zabaw lepiej wyjść wcześnie rano lub wieczorem.

Dorośli nie powinni pić alkoholu, a także napojów energetycznych, tylko najlepiej napoje izotoniczne i wodę.

Jakie są objawy udaru słonecznego?

Na początku występuje ból głowy, często dołączają się do niego również zawroty głowy. Małe dziecko nie powie nam, że boli go głowa. Będzie płakać, będzie marudne, będzie chciało być na rączkach. Gdy małemu dziecku które już umie chodzić kręci się w głowie, to dziecko zatacza się podczas chodzenia, trzyma się ściany lub mebli, przewraca się. W przypadku zaobserwowania takich objawów po przebywaniu na słońcu w upalny dzień, należy pilnie skontaktować się z lekarzem, najlepiej pediatrą, który zna specyfikę dzieci.Umów wizytę ze specjalistą online : idr24.pl/specjalizacje

Kolejnym objawem udaru słonecznego są nudności i wymioty. Może się zdarzyć, że nie zorientujemy się, że nasze dziecko boli głowa lub też nie powiążemy bólu głowy z udarem słonecznym i dopiero wymioty nas zaniepokoją. Pojawienie się wymiotów pogarsza sprawę, gdyż dodatkowo nasila odwodnienie. Zawsze najbezpieczniej być w stałym kontakcie z lekarzem, który zbierze dokładny wywiad, dowie się czy możemy poradzić sobie w warunkach domowych, czy też musimy natychmiast jechać do szpitala, lub wzywać karetkę. Rodzic sam ma często kłopot aby realnie ocenić sytuację. Pomoc doświadczonego lekarza jest nieoceniona. Już nawet samo poczucie, że jest ktoś, kto zna się na diagnostyce i postępowaniu w przypadku udaru słonecznego, stanowi duże wsparcie psychiczne. W sytuacji pojawienia się wymiotów może być trudniej dopoić dziecko, a podstawą leczenia udaru cieplnego jest waśnie podawanie płynów doustnie. 

Gdy nie przerwiemy udaru słonecznego na tym etapie to kolejnymi objawami są problemy z mową, zaburzenia widzenia, wystąpienie drgawek oraz utrata przytomności.

Początkowo skóra jest gorąca, zaczerwieniona i spocona, natomiast gdy mechanizmy termoregulacji ulegają wyczerpaniu ustaje pocenie. Wtedy skóra jest gorąca, zaczerwieniona i sucha. To już jest bardzo niepokojący objaw.

Udar słoneczny może, w przypadku zaniedbania prowadzić do poważnych skutków ubocznych, takich jak niewydolność nerek, zaburzeń rytmu serca a nawet śpiączki. Dlatego nie ignoruj wstępnych objawów tylko jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.

Umów wizytę ze specjalistą online :idr24.pl/specjalizacje