Domowa apteczka

Ile może stać otwarty syrop, antybiotyk albo krople?

Każdy z nas ma miejsce w domu, które przeznaczone jest do przechowywania leków.Domowa apteczka! Niezastąpiona w nagłych przypadkach, ale jak dbać o nią by była zawsze pomocna i bezpieczna?Tych kilka rad pomoże w ustaleniu które leki, w jaki sposób i przez jaki czas możemy przechowywać.

Leki w blistrach można stosować do końca terminu ważności.Jeżeli jednak opakowanie zostało podzielone i nie możemy odczytać terminu ważności, który zazwyczaj wytłoczony jest na pudełku bądź folii nie powinniśmy zażywać leku.Nie wolno również zażywać pojedynczych tabletek które np. wypadły z opakowania.

Krople do oczu mają zazwyczaj dłuższy termin ważności, ale trzeba pamiętać by zużyć je w ciągu 4 tygodni od otwarcia!

Zawiesiny czyli antybiotyki przygotowane z proszku, mają jeszcze krótszy żywot: po wymieszaniu proszku z wodą można je stosować od 5 do 14 dni.

Syropy i leki w płynnej postaci, które często stosujemy na kaszel mają długi termin ważności.Jednak często sami sprawiamy, że nie nadają się do użytku (oblepione zamknięcie butelki, niedokładne dokręcanie syropu) Pamiętajmy też, aby nie wystawiać butelki na działanie światła i ciepła !

Nawet gaziki i plastry mają swój termin ważności, po jego upływie nie ma gwarancji sterylności pierwszych, drugie zaś mogą stracić właściwości przylepne.

Przeterminowane leki mogą być niebezpieczne. Dlatego co pół roku przejrzyj zawartość apteczki.

Gdzie wyrzucić przeterminowane leki?

Nie wolno żadnych lekarstw wyrzucać do kosza na śmieci ani spuszczać z wodą. Leki przeterminowane należy zanieść do apteki. Nawet jeśli nie ma w niej specjalnego pojemnika, farmaceuta przyjmie je i odda do zutylizowania.